W tym kraju jest tylko jeden geniusz: JA!

„kupiłem sobie ostatnio dwadzieścia kompletów bielizny, bo ostatnio odkryłem że dobrze mi w czerwonej. Jak zwykle zostawię za sobą setki plotek na swój temat, i tyle samo różnorakich spekulacji - fragm. wywiadu radio Kraków, zima 2007r.”

W Polsce wszystko co nie wpasowuję się w ramki, co nieuczesane i subwersywne, trafia na tzw. margines.

Sztuka Roberta Kuty jest wirusem infekującym skonwencjonalizowaną kulturę, uderza w jej oczywistość, robi prywatną rewolucję. Kuta nie boi się realizować swoich najśmielszych artystycznych fikcji na uczelni, w przestrzeni publicznej, wszędzie. Takie działania najczęściej określane są jako „ strategia szaleństwa i skandalu”, często też gmatwaniną.

Niezależność artystyczna, niezrozumienie, związany ze sztuką ekstrawagancki sposób i styl życia oraz sieć intryg, uczyniły z Kuty wroga publicznego (uczelnianego?) numer 1.

„krakowskie drobnomieszczaństwo zgrzyta na mój widok zębami”

Kuta budzi nieufność, wrogość, awersję swoim strojem i zachowaniem. Chodzi zawsze szybko, lekko zgarbiony w dziwacznych ciuchach, zachowuje się jak gwiazda z pierwszych stron gazet, gardzi wszystkim i wszystkimi. Ma wszystko gdzieś. Ludzie w ogóle go nie interesują. Ciągle prowokuje. Twarz ma bardzo szczupła, wręcz wychudzoną. Jest postacią która wyzwala bardzo skrajne emocje. Manipuluje ludźmi. Codziennie wznieca wokół siebie indywidualne i spontaniczne rewolucje, będące „ emanacją jego wewnętrznych i całkowicie naturalnych impulsów.” Nasuwa się pytanie o granice między prowokacją, demistyfikacją obłudy i umowności norm a szaleństwem. Choć jego działania sprawiają wrażenie chaotycznych, mają przemyślany i poważny cel. Nie chowa się za statusem artysty, często traktuje go z ironią, nie wpisuje się w bezpieczne programy artystyczne, bierze pełną odpowiedzialność.

back

regulamin

Regulamin serwisu www

Użytkownik korzystający z serwisu www.robertkuta.blogspot.com („serwis WWW ROBERT KUTA”) zgadza się tym samym przestrzegać niniejszego regulaminu bez ograniczeń i zastrzeżeń.

Wszelkie treści zawarte w serwisie WWW ROBERT KUTA, w tym jej elementy tekstowe i graficzne, układ stron oraz innych elementów są zastrzeżone i podlegają prawom autorskim.

Informacje, teksty, zdjęcia lub grafika zamieszczone w serwisie WWW ROBERT KUTA mogą być

wykorzystywane wyłącznie dla osobistych, niekomercyjnych celów i nie wolno ich powielać,

modyfikować, przesyłać, licencjonować ani publikować w żadnym celu w całości ani w części

bez uprzedniej pisemnej zgody Roberta Kuty.

Korzystanie z materiałów umieszczonych w serwisie WWW ROBERT KUTA nie oznacza nabycia przez użytkowników jakichkolwiek praw na dobrach niematerialnych do utworów czy baz danych w nim zawartych.

Wszystkie znaki, zdjęcia, obrazy, logotypy prezentowane w tym serwisie stanowią

Własność Roberta Kuty, lub osób trzecich. Zabrania się używania,

pobierania, kopiowania lub rozpowszechniania ich w dowolny sposób bez pisemnej zgody

odpowiednio Roberta Kuty lub takiej osoby trzeciej.

W szczególności, Robert Kuta zrzeka się wszelkiej odpowiedzialności za bezpośrednie, pośrednie,

wynikowe, uboczne czy specjalne szkody wynikające lub w dowolny sposób związane

z dostępem lub korzystaniem z serwisu WWW ROBERT KUTA, w tym m.in. szkody spowodowane

wpływem wirusów komputerowych na sprzęt komputerowy użytkownika lub opieraniem się

przez użytkownika na informacjach uzyskanych za pośrednictwem serwisu WWW ROBERT KUTA.